Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 40648

Do pobrania

Dziennik działań bojowych wojsk 4 Frontu Ukraińskiego, 02.04.1945 [Poniedziałek Wielkanocny]


„Wojska frontu 2.4.45 siłami 38 Armii, prawymi skrzydłami 1 Armii Gwardii i 18 Armii kontynuowały działania zaczepne.
Przeciwnik w dotychczasowym ugrupowaniu za pomocą wszelkich rodzajów ognia i kontrataków stawiał zacięty opór natarciu naszych wojsk.
Lotnictwo przeciwnika prowadziło rozpoznanie z przygodnym bombardowaniem, w drugiej połowie dnia grupą 8 samolotów bombardowała ugrupowanie 38 Armii w rejonie Rogowca. Łącznie odnotowano 80 wylotów samolotów.

38 Armia w ciągu 2.4.45, kontynuując działania zaczepne, swoim prawym skrzydłem opanowała Buków, Kamień [Kamień nad Odrą] i, sforsowawszy rzekę Odrę na odcinkach na zachód od Bukowa, Kamienia, walczyła o przyczółek na zachodnim brzegu. Na pozostałym odcinku, napotkawszy silny ogień i kontrataki przeciwnika, nie posunęła się do przodu. 

(…) 

1 Armia Gwardii siłami 67, 107 Korpusu Strzelców i 318 Górskiej Dywizji Strzelców kontynuowała działania zaczepne i pokonując silne przeciwdziałanie, osiągnęła nieznaczny sukces. Na pozostałym odcinku frontu ograniczyła się do działań rozpoznawczych.  

67 Korpus Strzelców: 340 Dywizja Strzelców walczyła o oczyszczenie zagajnika na południowy-wschód od Grabiny, lewym skrzydłem – przy polnej drodze na północ od kościoła w Zebrzydowicach.
81 Dywizja Strzelców walczyła o kościół i stację kolejową Zebrzydowice.
211 Dywizja Strzelców toczyła bój na skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej na południowy-wschód od stacji Zebrzydowice i na drodze na południe od niej.  

107 Korpus Strzelców: 129 Dywizja Strzelców Gwardii sforsowała rzekę Piotrówkę i, odparłszy trzy kontrataki przeciwnika w sile do dwóch kompanii piechoty każdy ze wsparciem 3-4 dział pancernych, opanowała węzeł dróg i rozjazd kolejowy na zachód od Kończyc Małych. 
161 Dywizja Strzelców, pokonując uporczywy opór i kontrataki przeciwnika, prowadziła walkę o kapliczkę na południowym skraju Kończyc Małych i o folwark na północno-zachodnim skraju Kończyc Wielkich.
237 Dywizja Strzelców walczyła o zagajnik na północno-wschodnim skraju Kończyc Wielkich i lewym skrzydłem przy drodze 2,7 km na południe od Pruchnej.
167 Dywizja Strzelców opanowała pojedyncze domy 800 m na północny-zachód od Rudnika i toczyła walkę na północnym skraju Rudnika i wzdłuż północnego skraju zagajnika na wschód od Rudnika.

3 Górski Korpus Strzelców: 318 Górska Dywizja Strzelców, odrzuciwszy do pięciu kontrataków przeciwnika z rejonu Folwarku Bagienica, dworu na północny-zachód od Ochab, opanowała grupę domów na wschodnim brzegu stawu (3 km na południowy-zachód od Drogomyśla) i kontynuowała bój o Folwark Bagienica i dwór na północny-zachód od Ochab. 
128 Górska Dywizja Strzelców Gwardii i 242 Górska Dywizja Strzelców – na dotychczasowych rubieżach pojedynczymi oddziałami prowadziły rozpoznanie.


/Tłum. © Grzegorz Kasztura/

CAMO FR, f. 244, op. 3000, d. 792, Żurnał bojewych diejstwij wojsk 4 Ukrainskogo Fronta za period s 19 fewrała po 6 apriela 1945 goda, l. 175-176.

               

 

 Występujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

*               *               *

 

Pierwotna strona internetowa, dostępna w latach 2013-2018 pod adresem www.front1945.cieszyn.pl, została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.