Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 44228

Do pobrania

Dziennik działań bojowych wojsk 4 Frontu Ukraińskiego, 02.05.1945

 

„Wojska frontu w ciągu 2.5.45 siłami 38 Armii i 1 Armii Gwardii toczyły uporczywe walki o oczyszczenie z przeciwnika Morawskoostrawskiego Zagłębia Przemysłowego, kończyły oczyszczanie z jego sił miast Orłowa i Frydek, walczyły o Karwinę i na podejściach do Cieszyna. Na odcinku 18 Armii rozwijały natarcie w kierunku zachodnim.  
W ciągu dnia walk wojska frontu posunęły się od 6 do 18 km, opanowawszy przy tym ponad 250 miejscowości [w tym osad i przysiółków].
Przeciwnik w dotychczasowym ugrupowaniu silnym ogniem ze wszystkich rodzajów uzbrojenia i pojedynczymi kontratakami stawiał zacięty opór nacierającym jednostkom 60 i 38 Armii. Na kierunku Velké Karlovice tocząc walki wycofywał się w kierunku zachodnim.

(…)  

38 Armia, wznowiwszy o godz. 9.00 natarcie, w ciągu dnia, pokonując silny ogień przeciwnika, posunęła się naprzód od 2 do 6 km. Do końca dnia opanowała miejscowości Bílov, Butovice, Studénka, stację kolejową Studénka, Malá Košátka [Košatka nad Odrou], Stará Ves [nad Ondřejnicí] i szereg innych. 

(…) 

1 Armia Gwardii od godz. 7.00 prowadziła uporczywe działania zaczepne, w wyniku których posunęła się do przodu na swoich skrzydłach od 2 do 12 km i oponowała 30 miejscowości. Do godz. 21.00 prowadziła walkę na rubieży: 

127 Lekki Górski Korpus Strzelców, przełamawszy uporczywy opór przeciwnika, opanował szereg miejscowości i toczył walkę o Žabeň, oczyszczał miasto Frydek z ukrywających się grup przeciwnika. 
2 Dywizja Powietrzno-Desantowa Gwardii została podporządkowana korpusowi i wykonywała marsz do rejonu Frydka, jednym pułkiem osłaniała styk z 107 Korpusem Strzelców na wschód od Racimova [Vratimov]. 

107 Korpus Strzelców: 129 Dywizja Strzelców Gwardii walczyła o folwark 1,5 km na północ od m. Pasieki.
161 Dywizja Strzelców toczyła bój 1 km na południe od Szonowa.
167 Dywizja Strzelców oczyszczała z przeciwnika las na północ od Szumbarku.

95 Korpus Strzelców: 351 Dywizja Strzelców z batalionem szkolnym 113 armijnego zapasowego pułku strzelców opanowała miasto Orłowa. 

67 Korpus Strzelców, prowadząc uporczywe walki, miał nieznaczny postęp do przodu i do godz. 21.00 kontynuował walkę o Karwinę, na północ od Darkowa, Kończyce Wielkie. 

237 Dywizja Strzelców kontynuowała boje o opanowanie Hażlacha, Ogrodzonej, Goleszowa, Cisownicy. Na lewym skrzydle, prowadząc działania samodzielnymi oddziałami, opanowała Istebną, Jabłonków, Bystrzycę, Wisłę”.                                                 

                                                  /Tłum. © Grzegorz Kasztura/

CAMO FR, f. 244, op. 3000, d. 1256, Żurnał bojewych diejstwij wojsk 4-go Ukrainskogo Fronta za period s 7 apreła po 14 maja 1945 goda, l. 114-115.

                                    

 Występujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

*               *               *

 

Pierwotna strona internetowa, dostępna w latach 2013-2018 pod adresem www.front1945.cieszyn.pl, została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.