19 listopada w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich w ramach „Breńsko-Góreckich Posiad”, czyli dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016” cyklu spotkań i wycieczek organizowanych przez c, Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, odbyła się prelekcja Grzegorza Kasztury pt. „Ostatnie akty wojennego dramatu. Sowieckie natarcie na Górki i Brenną”. Zgodnie z tym co zapowiedział w swoim artykule zamieszczonym w Portalu ox.pl koordynator projektu Wojciech Grajewski, wykład był próbą nowego spojrzenia na walki niemiecko-sowieckie w Brennej i Górkach.

Pierwszy raz zdobyć Górki usiłowały atakujące od 17 lutego 1945 roku w kierunku na Skoczów wojska 11 Korpusu Strzelców 1 Armii Gwardii, czyli lewoskrzydłowa 15 Szturmowa Brygada Inżynieryjno-Saperskiej i sąsiednia 226 Dywizji Strzelców. Natarcie zakończyło się niepowodzeniem.
Kolejną, tym razem udaną próbę, podjął 6 kwietnia 1945 roku nacierający od strony Szczyrku na Brenną batalion karabinów maszynowych 113 armijnego zapasowego pułku strzelców oraz atakująca od 8 kwietnia od strony Skoczowa w głąb doliny Brennicy oraz na Lipowiec 3 Górska Brygada Strzelców 127 Lekkiego Górskiego Korpusu Strzelców.
Reportaż z prelekcji 19.11.2016 r. w Górkach Wielkich na facebooku Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek „Jodła”
20 listopada na terenie Górek i Brennej odbyły się wycieczki śladem miejsc pamięci, okopów i partyzanckich bunkrów z czasów II wojny światowej.
Reportaż z wycieczek 20.11.2016 r. na facebooku Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek „Jodła”