Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 48933

Do pobrania

19 listopada w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich w ramach „Breńsko-Góreckich Posiad”, czyli dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016” cyklu spotkań i wycieczek organizowanych przez c, Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, odbyła się prelekcja Grzegorza Kasztury pt. „Ostatnie akty wojennego dramatu. Sowieckie natarcie na Górki i Brenną”. Zgodnie z tym co zapowiedział w swoim artykule zamieszczonym w Portalu ox.pl koordynator projektu Wojciech Grajewski, wykład był próbą nowego spojrzenia na walki niemiecko-sowieckie w Brennej i Górkach. 

rubanik 1ce06
Tablica na cmentarzu w Skoczowie upamiętniająca poległego 12 kwietnia 1945 r. w rejonie Lipowca mł. sierż. gw. (kaprala) 3 Górskiej Brygady Strzelców Jurija Nikołajewicza Rubanika, ur. w 1925 roku w Murmańsku o Fot. Grzegorz Kasztura 

Pierwszy raz zdobyć Górki usiłowały atakujące od 17 lutego 1945 roku w kierunku na Skoczów wojska 11 Korpusu Strzelców 1 Armii Gwardii, czyli lewoskrzydłowa 15 Szturmowa Brygada Inżynieryjno-Saperskiej i sąsiednia 226 Dywizji Strzelców. Natarcie zakończyło się niepowodzeniem.
Kolejną, tym razem udaną próbę, podjął 6 kwietnia 1945 roku nacierający od strony Szczyrku na Brenną batalion karabinów maszynowych 113 armijnego zapasowego pułku strzelców oraz atakująca od 8 kwietnia od strony Skoczowa w głąb doliny Brennicy oraz na Lipowiec 3 Górska Brygada Strzelców 127 Lekkiego Górskiego Korpusu Strzelców.

 

Reportaż z prelekcji 19.11.2016 r. w Górkach Wielkich na facebooku Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek „Jodła 

 

20 listopada na terenie Górek i Brennej odbyły się wycieczki śladem miejsc pamięci, okopów i partyzanckich bunkrów z czasów II wojny światowej.

 

   Reportaż z wycieczek 20.11.2016 r. na facebooku Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek „Jodła”

            

 



Występujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

*               *               *

 

Pierwotna strona internetowa, dostępna w latach 2013-2018 pod adresem www.front1945.cieszyn.pl, została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.