Drukuj

Pod tytułem „Strumień w latach 1918-1945” ukazała się kolejna książka Kol. Wojciecha Kiełkowskiego (twarda oprawa, 566 stron, 2109 przypisów). Prezentacja tej bardzo oczekiwanej pozycji odbyła się w niedzielę 4 lutego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu.

 

strumien 1918 1945 baec9


Autor podzielił swoje opracowanie na dwie części. Pierwsza przybliża dzieje Strumienia w okresie międzywojennym, druga czasy okupacji hitlerowskiej. Lata 1939-1945 zostały przedstawione w podrozdziałach: „Pierwsze dni II wojny światowej”, „Administracja okupacyjna”, „Organizacje nazistowskie”, „Polityka narodowościowa i rasowa”, „Życie codzienne i postawy ludności”, „Terror okupanta”, „Działalność gospodarcza”, „Szkolnictwo, Kościół rzymskokatolicki i ewangelicko-augsburski”, „Ruch oporu”, „Na obczyźnie”, „Niemieckie przygotowania do obrony i ewakuacja”, „Natarcie sowieckie”.

Zimą i wczesną wiosną 1945 roku mieszkańcy położonego nad Wisłą miasteczka przez wiele tygodni znajdowali się w bezpośredniej bliskości frontu. „Trzeba podkreślić, że Strumień i jego okolice były jednym z nielicznych obszarów okupowanej Polski, na którym przez prawie trzy miesiące trwały frontowe boje - pisze W. Kiełkowski. – Na podstawie dokumentów archiwalnych starałem się udzielić odpowiedzi na pytanie, co przyczyniło się do zatrzymania sowieckiej ofensywy na ziemi strumieńskiej? Czy powodem było ukształtowanie terenu, przewaga militarna niemieckiej armii, a może nieudolność sowieckich dowódców? Przedstawiłem okres tak zwanego wyzwalania oczami ówczesnych mieszkańców, świadków owych wydarzeń”.