Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 33475

Do pobrania

Po rocznej przerwie witamy ponownie na naszej stronie internetowej, która została reaktywowana pod zmienionym adresem w ogólnopolskiej domenie www.front1945.pl. Serdeczne podziękowania dla firmy Chamot Studio Grafiki i Reklamy Wojciech Chamot z Hażlacha, która udostępniła bezpłatnie swój hosting oraz dla p. Marcina Korpieli za rozwiązanie problemów technicznych i skuteczne uruchomienie strony w nowej odsłonie. Już za kilka dni, 6 lipca, w Kończycach Wielkich w gminie Hażlach rozpocznie się 15. Piknik Militarny, czyli Rodzinne Spotkania z Historią.

 

militaria 2019 min ab194

 

W tym roku miejscem jubileuszowego Pikniku będą tereny wokół boiska sportowego w Kończycach Wielkich przy ulicy Kościelnej. Imprezę rozpocznie w sobotę o godz. 10.00 Polsko-Czeski Rodzinny Bieg na Orientację „Śladami Historii”. W tym samym czasie, w godzinach od 10 do 13.00, na Rynku w Cieszynie uczestnicy Pikniku Militarnego zaprezentują swoje pojazdy wojskowe. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi o godz. 14.00. W niedzielę 7 lipca najważniejszym punktem programu będzie inscenizacja pt. „Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945.” Jej rozpoczęcie zaplanowano na godz. 15.00. Czynna będzie wystawa pamiątkowych fotografii z poprzednich edycji, zatytułowana "In memoriam Krzysztof Kolarczyk" i poświęcona pamięci naszego Drogiego Kolegi, zmarłego we wrześniu 2018 r. kolekcjonera militariów i głównego koordynatora Pikniku Militarnego.
Szczegółowy program dwudniowej imprezy został podany na powyższym plakacie.Występujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

*               *               *

 

Pierwotna strona internetowa, dostępna w latach 2013-2018 pod adresem www.front1945.cieszyn.pl, została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.