Drukuj

Uruchomiona w domenie regionalnej w 2013 roku strona internetowa www.front1945.cieszyn.pl powstała w ramach projektu, kierowanej przez p. Teresę Sojkę, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach „Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej (książka, strona internetowa, konferencja)". Zaaranżował go ówczesny i zarazem obecny wójt gminy Zebrzydowice p. Andrzej Kondziołka. Pozostałe efekty tego projektu to zorganizowana 13 grudnia 2014 r. w Zebrzydowicach konferencja naukowa i wydawnictwo pokonferencyjne oraz wydana w nakładzie 300 egzemplarzy, rozpowszechniana nieodpłatnie książka Wojciecha Kiełkowskiego i Grzegorza Kasztury „Batalia o Śląsk Cieszyński. Między styczniem a majem 1945 roku”.

W 2019 roku prowadzone przez p. Sylwię Grzebień Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Hażlachu i jej dyrektorem p. Cecylią Gasz-Płońską, z inicjatywy wójta gminy Hażlach p. Grzegorza Sikorskiego, realizuje projekt „Promocja LGD Cieszyńska Kraina poprzez uczczenie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej". Planowane efekty tego projektu to wydanie 500 egzemplarzy bezpłatnej książki autorstwa dr. Piotra Sadowskiego, Wojciecha Kiełkowskiego i Grzegorza Kasztury pt. „Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945”, 300 sztuk gry edukacyjnej, w której znajdą się elementy związane z historią II wojny światowej i inne ciekawostki dotyczące gminy Hażlach oraz plenerowe widowisko słowno-muzyczne „Zakazane piosenki”, zorganizowane dla uczczenia przypadającej w roku 2019 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Promocja tego projektu odbywa się między innymi poprzez reaktywowaną w 2019 roku stronę internetową, dostępną obecnie w nowej domenie ogólnopolskiej www.front1945.pl.               

Wnioski na realizację obu wspomnianych projektów zostały złożone za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Cieszyńska Kraina” i uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.