W ubiegłym tygodniu na terenie gminy Hażlach odbyła się wizytacja miejsc pamięci narodowej. Przeprowadzili ją pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Jan Kwaśniewicz i Stanisław Twardoch, którym towarzyszyli przedstawiciele Urzędu Gminy Hażlach, w osobach wójta gminy Grzegorza Sikorskiego oraz inspektora ds. promocji, rozwoju i turystyki Grzegorza Kasztury.
Wspólnie uczczono pamięć pochowanych w okresie II wojny światowej na terenie obecnej gminy Hażlach żołnierzy walczących stron oraz ofiar cywilnych. Jak podano na stronie internetowej gminy Hażlach: „Na grobach uznanych za miejsca pamięci narodowej, w tym na mogile zbiorowej ponad stu osób narodowości żydowskiej w Kończycach Wielkich, więźniów podlegającego niemieckiemu obozowi koncentracyjnemu w Oświęcimiu podobozu w Zebrzydowicach, mogile czterech lotników sowieckich poległych w Kończycach Wielkich 9 lutego 1945 r. oraz na mogile sześciu mieszkańców Hażlacha rozstrzelanych przez niemieckiego okupanta 9 września 1944 r. zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Upamiętnie ofiar narodowości żydowskiej z podobozu w Zebrzydowicach, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Kościelnej w Kończycach Wielkich o Fot. Grzegorz Kasztura
Wizytacja IPN była także okazją do zgłoszenia do Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego kolejnych miejsc pochówku poległych żołnierzy. Odwiedzono zatem między innymi mogiłę żołnierza narodowości austriackiej przy ulicy Brzozowej w Kończycach Wielkich, ofiarę zaciekłych walk frontowych prowadzonych w tym rejonie przez kilka tygodni w kwietniu 1945 r. oraz miejsce zestrzelenia na granicy Kończyc Wielkich i Rudnika sowieckiego samolotu szturmowego typu Iljuszyn Ił-2, na pokładzie którego, prawdopodobnie w dniu 5 marca 1945 r., zginęło dwóch lotników”.