Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 48415

Do pobrania

W najbliższą niedzielę, 1 marca, w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie z okazji przypadającego w tym dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się pokaz filmu „Ziemia przemówiła”, poświęconego likwidacji na Opolszczyźnie żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka „Bartka” Flamego. Następie przewidziano rozmowę z autorami książki „Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945”, Wojciechem Kiełkowskim i Grzegorzem Kaszturą. Będzie ona przebiegać pod hasłem „Wyzwolenie czy zniewolenie? Działania Armii Czerwonej między Bielskiem, Strumieniem a Skoczowem w 1945 roku i narodziny nowego ładu na Śląsku Cieszyńskim”. Początek o godz. 16.00. Więcej szczegółów na stronie Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”.

skoczow 2020 min 91d98

 Występujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

*               *               *

 

Pierwotna strona internetowa, dostępna w latach 2013-2018 pod adresem www.front1945.cieszyn.pl, została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.