Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 47198

Do pobrania


Ś
ląsk Cieszyński i jego mieszkańcy zostali w szczególny sposób dotknięci skutkami II wojny światowej lat 1939-1945. Już od pierwszych dni tego największego w dziejach konfliktu nasza ziemia znalazła się pod okupacją hitlerowską, która trwała najdłużej w Polsce, bo aż do pierwszych dni maja 1945 roku. Od końca stycznia 1945 roku Polacy na Śląsku Cieszyńskim z nadzieją, ale jednocześnie z obawą, wsłuchiwali się w odgłosy nadciągającego od wschodu frontu. Niestety, desperacka obrona Wehrmachtu zatrzymała wojska 4 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej i na kilka miesięcy nasz region stał się areną krwawych zmagań niemiecko-sowieckich. Ofiarami tych walk stali się nie tylko żołnierze obu stron, ale także ludność cywilna, która czekając na upragniony koniec wojny, traciła dobytek, zdrowie, często życie; niestety dochodziło do tego także po przejściu frontu i ustaniu działań wojennych.

Celem naszego projektu jest zbadanie i opisanie tych wydarzeń w celu przekazania pamięci o nich przyszłym pokoleniom. Dlatego zwracamy się z apelem do świadków oraz wszystkich innych osób posiadających interesujące nas wspomnienia, relacje, fotografie i dokumenty o kontakt z autorami książek:

 

„Batalia o Śląsk Cieszyński. Między styczniem a majem 1945 roku” 
(Zebrzydowice 2014)

 

„Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945”
(Rudnik 2019)

Z poważaniem

Wojciech Kiełkowski                                                                    Grzegorz KaszturaWystępujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

*               *               *

 

Pierwotna strona internetowa, dostępna w latach 2013-2018 pod adresem www.front1945.cieszyn.pl, została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.